50

اشتغال و اقتصاد

وضعیت اشتغال و اقتصاد روستا از طریق کشاورزی، دامداری، صنعت و خدمات به شرح زیر می باشد:

بخش کشاورزی:

 با توجه به اینکه روستای ده سرخ در منطقه خوش آب و هوا از نظر اقلیمی قرار گرفته است. وجود منابع آبی همچون زاینده رود در نزدیکی آن باعث گردیده است بیشتر شغل اهالی روستا را کشاورزی و در کنار آن دامداری تشکیل دهد که وجود زمین های کشاورزی در محمدوده روستا گویای این موضوع می باشد. بخش کشاورزی مهمترین بخش از نظر درآمد و اشتغال روستا می باشد به طوری که بیشتر اهالی روستا از این شیوه امرار معاش می کنند. وجودمحصولاتی همچون برنج که خاص منطقه می باشد در سطح استان توانسته است این منطقه را مورد توجه قرار دهد. به غیر از برنج محصولاتی چون گندم، جو، چغندر و سایر محصولات کشاورزی در این منطقه کشت می شوند و توانسته است بخش کشاورزی را به مهم ترین بخش درآمدی روستا تبدیل کند.

دامداری:

علاوه بر کشاورزی روستا در زمینه دامداری نیز بیسار فعال است از جمله دام های موجود در روستا می توان به گاو و گوساله دو رگ، گاو بومی، گاو و گوساله، بز و بزغاله، گوسفند و بره اشاره نمود. شایان ذکر است که در روستا تعداد 2180 کندوی عسل نیز وجود دارد که نیاز این محصول در روستا را نیز تامین می کند.

صنعت:

از نظر صعنت نیز وجود مراکزی همچون شهرک صنعتی مبارکه، مجتمع پلی اکریل و کارخانه قند نقش جهان تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال ساکنین روستا و روستاهای اطراف داشته است و بخش زیادی از اهالی روستا در این مراکز مشغول به فعالیت می باشند. علاوه بر آن زنان نیز در صنایع دستی و قالی بلفی مشغول به فعالیت می باشند.

خدمات:

در بخش خدمات نیز بیشتر کارمندان ادارات دولتی و شاغلین بخش حمل و نقل جاده ای و کسبه نقش ایفا می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =